ابزارهای طراحی

ISE Design Suite

مجموعه نرم افزاری ISE قدیمی ترین ابزار طراحی Xilinx است و در آن امکان طراحی مدارات دیجیتال با کمک شماتیک و زبان‌های توسعه سخت افزاری VHDL و Verilog وجود دارد، شبیه سازی مدارات به کمک ISim، پیکره‌بندی تراشه‌ها با استفاده از IMPACT، مدیریت جانمایی و مسیریابی طرح با استفاده از PlanAhead و آنالیز سخت افزاری سیستم با استفاده از Chip Scope pro انجام می‌شود.

Vivado Design Suite - HLx Editions

شرکت Xilinx سال ۲۰۱۲ به صورت رسمی اولین نسخه از محیط توسعه یکپارچه Vivado را برای کار با تراشه‌های سری ۷ عرضه کرد و اعلام کرد به زودی پشتیبانی از نرم افزار قدیمی خودش یعنی ISE را خاتمه می‌دهد. محیط توسعه یکپارچه Vivado ابزاری لایه لایه است و برای طراحی، برنامه‌ریزی و خطایابی تراشه‌های قابل‌ پیکره‌بندی این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Vivado High-Level Synthesis

ابزار طراحی Vivado HLS به عنوان یک بروزرسانی برای Vivado HLx ارائه شده است. این ابزار با هدف افزایش سرعت پیاده‌سازی IP ها در FPGA با استفاده از C و ++C و System C عرضه شده است. در حقیقت مفهوم سنتز سطح بالا بعد از زبان‌های HDL که جایگزین طراحی شماتیک در سطح گیت شدند، گامی مهم دیگری در جهت کاهش پیچیدگی‌های طراحی و افزایش بهره‌وری است.

Software Development Kit

محیط توسعه یکپارچه SDK به عنوان بخشی از ابزار ISE و Vivado ارائه می‌‌شود و برای توسعه اپلیکیشن‌های نهفته روی پردازنده نرم افزاری MicroBlaze و یا هسته‌های پردازشی ARM در تراشه‌های ZYNQ به کار گرفته می‌شود. این ابزار مبتنی بر محیط نرم افزاری محبوب eclipse است و کد نویسی در‌ آن با استفاده از زبان‌های C و ++C انجام می‌شود.

PetaLinux Tools

پتالینوکس عنوان مجموعه‌ای از ابزارهای نرم افزاری است که برای توسعه لینوکس نهفته توسط Xilinx ارائه شده است. با وجود اینکه Petalinux یک بسته نرم افزاری انحصاری است ولی نمی‌توان آن را به عنوان یک راه حل مستقل و کامل برای توسعه لینوکس نهفته در نظر گرفت. پتالینوکس تنها روی سیستم عامل‌های مبتنی بر هسته لینوکس نصب می شود و نسخه ویندوزی ندارد.

SDx Development Environment

شرکت Xilinx در سال ۲۰۱۵ محیط توسعه که متشکل از بخش SDSoC ، SDAccel و SDNet بود را برای طراحان سیستم و مهندسان نرم افزار معرفی کرد. این ابزار چارچوبی برای توسعه برنامه‌های سخت افزاری شتاب دهی شده با زبان‌های برنامه نویسی استاندارد است.کامپایلر آن بسیاری از جزئیات طراحی را به صورت اتوماتیک آنالیز می‌کند و به طراح اجازه می‌دهد توابع نرم افزاری PS را به ماژول‌های سخت افزاری در PL تبدیل کند. در سال ۲۰۱۹ تنها بعد از ۴ سال با معرفی Vitis شرکت Xilinx رسماً پشتیبانی از این ابزار را متوقف کرد.

Vitis Unified Software Platform

شرکت Xilinx در جریان کنفرانس سالیانه توسعه دهندگان XDF2019 از پلتفرم جدید نرم افزاری خودش تحت عنوان Vitis رو نمایی کرد. پلتفرمی که پنج سال برای توسعه‌ آن زمان صرف شده و به طراحان اجازه می‌دهد به صورت مستقیم با استفاده از ابزارها و زبان‌های توسعه مرسوم همچون پایتون و ++C روی معماری‌ سخت افزاری تراشه‌های FPGA طراحی کنند. هدف Vitis تسریع فرایند طراحی و بهینه سازی الگوریتم‌ها شتاب دهی در طیف وسیعی از کاربردها همچون هوش مصنوعی وپردازش تصویردر خودروهای بدون سرنشین است.

مدل سازی و شبیه سازی

ابزار طراحی Model Composer به عنوان یک محیط توسعه قدرتمند برای گسترش هر چه بیشتر تکنولوژی سنتز سطح بالای Xilinx معرفی شده است. این ابزار قادر است به صورت اتوماتیک الگوریتم‌های پردازشی را در محیط MathWorks Simulink به پیاده‌سازی‌های بهینه برای تراشه‌های Xilinx تبدیل کند.
ابزار طراحی System Generator اولین بار در مجموعه نرم افزاری ISE معرفی شد و بعدها نسخه‌های جدیدتر آن در غالب مجموعه Vivado ارائه شد. این ابزار بعد از پیکره‌بندی به عنوان بخشی از نرم افزار MathWorks Simulink قابل فراخوانی است. هدف اصلی از ارائه آن افزایش قابلیت نمونه سازی سریع در FPGA است.

ابزار Riviera-Pro یک شبیه ساز فانکشنال قدرتمند است و برای برآورده کردن نیازهای مهندسان در فرایند صحه گذاری مدارات پیاده‌سازی شده در تراشه‌های FPGA‌ و SoC بکارگرفته می‌شود. کارایی بالا، انعطاف پذیری فوق العاده و ویژگی‌های پیشرفته خطایابی به طراح اجازه می‌دهد، تا به بهترین شکل فرایند ارزیابی و شبیه سازی سیستم را دنبال کند.
ابزار Active-HDL یک محیط یکپارچه برای ارزیابی، صحه گذاری و شبیه سازی طرح‌های دیجیتال مبتنی VHDL ، Verilog ، System Verilog ، EDIF و System C است. این ابزار قدرتمند و انعطاف پذیر دارای یک محیط گرافیکی کاربر پسند است و از کلیه متدهای Mixed-Language برای تسریع فرایند توسعه و ارزیابی طراحی‌های FPGA پشتیبانی می‌کند.

ابزار ModelSim یک نرم افزار شبیه ساز برای برنامه‌های نوشته شده به زبان‌های توصیف سخت افزار همچون VHDL‌ و Verilog است. بدون شک ModelSim محبوب ترین و معروف ترین ابزار شبیه‌ سازی برای FPGA است و طراحان می‌توانند برنامه‌های خود را قبل از تست سخت افزاری، توسط آن شبیه سازی کرده و از عمل کردن اطمینان حاصل کنند.
ابزار QuestaSim یک نرم افزار ارزیابی فانکشنال است. افزایش چشمگیر کارایی در زمان ارزیابی طرح و استفاده از تکنولوژی‌های نوین مدل سازی، این ابزار را به برگ برنده طراحان برای غلبه بر هر چالشی در دنیای پیجیده SoC ها تبدیل کرده است. سرعت بالا در کنار مجموعه‌ای از ابزارهای خاص منطوره اضافی از مهمترین ویژگی‌های این نرم افزار است.

2 دیدگاه دربارهٔ «ابزارهای طراحی»

  1. سلام. بسیار عالی بود.
    هیچ جایی همچین مطالبی را ندیده بودم.
    متشکرم از اینکه علمتون رو به اشتراک گذاشتید.

    1. دوست عزیز سلام
      از اینکه وقت با ارزشتان را به نوشتن این بازخورد اختصاص دادید، سپاسگزاریم. امیدواریم شایسته این تعریف و حمایت شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا