تصاحب Xilinx توسط AMD ، موفقیت یا شکست؟

یکی از انگیزه‌های اصلی AMD از تصاحب Xilinx، امیدواری این شرکت در دستیابی به سهم Intel در تجارت مراکز داده به نفع خودش است.
تصاحب XILINX توسط AMD ، خوب یا بد؟

مقدمه

اگر همراه همیشگی مقالات آموزشی ما در پایگاه دانش هگزالینکس بوده باشید حتماً در جریان هستید که ما به ندرت اخبار منتشر شده حول و حوش شرکت‌های فناوری و به ویژه تراشه‌های قابل پیکره بندی را منتشر و تحلیل می‌کنیم. ولی این بار با توجه به اهمیت توافق بزرگی که طی ماه جاری اتفاق افتاد، خرق عادت می‌کنیم و نگاهی کوتاه به انگیزه‌های اصلی یکی از مهمترین معاملات تجاری سال‌های اخیر یعنی تصاحب Xilinx توسط AMD می‌اندازیم.

در دو سال اخیر تجارت تراشه‌های‌ پردازنده AMD در صنعت رایانه‌ها شتاب بیشتری گرفته است و در همین مدت زمان حضور آرام و البته مطمئن این شرکت در صنعت مراکز داده با دستاوردهای کوچک و البته مهمی همراه بوده است و منجربه تصاحب بخشی از بازار شده است. از سوی دیگر مشکلات Intel‌ در حوزه‌های مدیریتی و راهبردی باعث شده تا فضا برای قدرت نمایی رقبایی همچون Qualcomm و AMD‌ و از همه مهمتر Nvidia فراهم شود.

هیاهو در صنعت نیمه‌هادی

همه چیز با یک شایعه شروع شد، کمتر از دو ماه پیش در اواسط اکتبر ۲۰۲۰ بود که اولین بار شرکت AMD آمادگی خودش را برای تصاحب شرکت Xilinx با یک پیشنهاد اغوا کننده اعلام کرد. یک پیشنهاد حدود ۳۵ بیلیون دلاری که در ابتدا یک شوخی به نظر می‌رسید، ولی در نهایت همه شایعه‌ها به حقیقت پیوستند. صرفاً برای اینکه معیاری از میزان بزرگ بودن عدد پیشنهادی AMD داشته باشید، بد نیست به اواخر سال ۲۰۱۵ برگردیم، زمانی که شرکت Intel در یک اقدام غافلگیر کننده دیگر با مبلغ حدود ۱۶.۷ بیلیون دلار رقیب قدیمی Xilinx یعنی Altera را تصاحب کرد. بازهم برای اینکه حس بهتری نسبت به این اعداد و ارقام داشته باشید اجازه بدهید سری به دنیای فوتبال بزنیم و ارزش برآورد شده باشگاه‌های اروپایی را بررسی کنیم. به عنوان مثال ارزش برآورد شده باشگاه رئال مادرید در سال ۲۰۱۹ حدود ۴.۲۴ بیلیون دلار بوده است، این عدد برای بارسلونا نیز حدود ۴.۰۶ بیلیون دلار می‌باشد.

اما در نهایت هیاهو و هیجان درصنعت ساخت تراشه با انتشار خبر توافق اولیه این دو شرکت در اواخر اکتبر ۲۰۲۰ به اوج خودش رسید. اتفاقی که به AMD امکان دستیابی به مجموعه بزرگی از افراد متخصص و با کیفیت در حوزه تراشه‌های قابل پیکره بندی را می‌دهد. از نظر AMD این توافق به نوعی منجربه به ترکیب دو شرکت مکمل و قدرتمندتر شدن هر دو می‌شود و هدف از این معامله بلیعده شدن بازارهای سنتی این دو غول دنیای فناوری توسط یکدیگر نیست. مدیر عامل شرکت AMD خانم لیسا سو (Lisa Su) بر این باور است که تصاحب Xilinx توسط AMD و ترکیب تیم‌های مهندسی بسیار حرفه‌ای این دو شرکت که هر کدام تجربیاتی در مقیاس جهانی دارند، بزودی شرکت AMD را تبدیل به یکی از پرچم داران صنعت تراشه‌های قدرتمند و کارامد آتی خواهد کرد.

خانم مدیر عامل اعتقاد دارند که نیروی کار متخصص، یکی از مهمترین نقاط قوت Xilinx هست، علاوه بر این با توجه به روابط استراتژیک و شرکای تجاری گسترده‌ای که Xilinx در تمامی بازارهای در حال رشد همچون فناوری‌های نسل پنجم تلفن همراه (5G)، مراکز داده (Data Centers)، اتومبیل‌های خودران (Automotive)، هوش مصنوعی (AI) و همینطور تکنولوژی‌های دفاعی و صنعتی (Industrial and Defense Technologies) در اختیار دارد، ارتقاء چشمگیری در AMD ایجاد خواهد شد. در واقع طی این سال‌ها Xilinx‌ خودش را به عنوان یکی از شرکای استراتژیک و تکنولوژیک بسیاری از پیشگامان صنعت مطرح کرده است.

خانم سو همچنین به این نکته اشاره کرده است که موفقیت چنین معاملات عظیمی در گرو همکاری و ادغام موثر دو شرکت در یکدیگر است. این دو شرکت در سال‌های اخیر مناسبات تجاری موفقی داشتند و دیدگاه هر دو نسبت به آینده تکنولوژی تراشه‌ها کاملاً یکسان است.

وی همچنین معتقد است، برای سهام داران این دو شرکت ادغامشان به معنای واقعی کلمه یک ادغام در راستای تکمیل کاستی‌ها خواهد بود و باعث ارزشمندتر شدن دارایی آن‌ها خواهد شد که احتمالاً این مسأله در آینده بیش از پیش روشن خواهد شد. بر اساس آخرین گزارشات منتشر در بازار سرمایه، سهام AMD با حدود ۴ درصد افت و سهام Xilinx با حدود ۱۱ درصد رشد همراه بوده است. این در حالی است که ارزش بازار Xilinx حدود ۲۸ بیلیون دلار و ارزش بازار AMD‌ حدود ۹۷ بیلیون دلار برآورد می‌شود. با توجه به این اعداد و ارقام ناگفته پیدا است که ارزش ادغام این دو غول دنیای تراشه‌های الکترونیکی بسیار بالا خواهد بود.

نکته جالب دیگری که باید به آن اشاره کرد، فاصله کم زمانی توافق جدید نسبت به توافق بزرگ و پر سر و صدای قبلی است که تنها یک ماه قبل از آن بین ARM‌ و Nvidia با ارزش ۴۰ بیلیون دلار منعقد شد. با توجه به رقم خوردن دو معامله تجاری بزرگ طی فقط چند ماه در اواخر سال ۲۰۲۰ با رقم تقریبی ۷۵ بیلیون دلار پر واضح است که صنعت تراشه‌های الکترونیکی در حال بزرگتر شدن و پایه ریزی تئوری‌های جدید و بهتر است. از سوی دیگر شواهد و گزارش‌ها حاکی از ضعف عملکرد شرکت Intel‌ در تجارت مراکز داده (Data Centers) در ماه‌های اخیر است، دقیقاً همان بخش از بازار که AMD و Xilinx به شدت روی آن تمرکز کرده‌اند. در واقع AMD امیدوار است با کمک Xilinx نفوذ Intel در تجارت مراکز داده را به نفع خودش به هم بزند.

این توافق بین هیئت مدیره هر دو شرکت نهایی شده است، اما با این وجود تقسیم سهام بین سهامداران احتمالاً تا اواخر سال آینده به پایان نخواهد رسید. سهام داران Xilinx می‌توانند امیدوار باشند تا به ازای هر سهم Xilinx بعد از این ۱.۷ سهم از شرکت جدید دریافت کنند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط AMD خانم Lisa Su همچنان به عنوان فرد اول در تصمیم گیری‌ها و تعیین چشم اندازها در جایگاه ریاست و مدیر عاملی شرکت جدید باقی خواهند ماند و آقای Victor Peng مدیرعامل فعلی Xilinx به عنوان نفر دوم شرکت و مسئول مستقیم کسب و کارهای نوظهور و توسعه استراتژیک Xilinx به هیئت مدیره شرکت جدید اضافه خواهد شد.

موفقیت یا شکست؟

تصاحب Xilinx توسط AMD سالانه حدود ۳ بیلیون دلار سود بیشتر برای AMD به همراه خواهد داشت و توان رقابتی AMD در تجارت مراکز داده را افزایش می‌دهد، چون Xilinx با استفاده تراشه‌های قدرتمند FPGA مدتهاست روی توسعه این بخش از بازار تمرکز کرده است و با توسعه‌ی مجموعه‌ِ گسترده‌ای از نرم افزارها و محیط‌های توسعه سخت افزاری و نرم افزاری بخش قابل توجهی از این مسیر را پیموده است.

بدون شک Xilinx بزرگترین رقیب Intel‌ در این بازار است و اهمیت استفاده از FPGA ها در مراکز داده و صنعت اتومبیل‌های خودران را نمی‌توان نادیده گرفت. تراشه‌های FPGA ذاتاً قابل برنامه ریزی هستند. این ویژگی به AMD این فرصت را می‌دهد که در نسل آینده تراشه‌های خودش در کنار CPU ها و GPU ها و همینطور مدارات مجتمع ASIC برای توسعه اپلیکیشن‌های خاص منظوره، از ویژگی باز پیکره بندی FPGA ها نیز بهره مند شود. هوش مصنوعی و یادگیری عمیق نیز بازارهایی هستند که در اختیار داشتن این قابلیت برای حضور در آن‌ها حیاتی خواهد بود.

به نظر می‌رسد این‌ها همان انگیزه‌هایی هستند که AMD‌ را برای خرید Xilinx مصمم کرده است و این ادغام می‌تواند باعث برهم خوردن توازن قدرت بین فعالان تجارت مراکز داده و هوش مصنوعی شود. اما همچنان نباید فراموش کنیم که Intel حاکم بلامنازع صنعت نیمه هادی است و ادغام شرکت‌‌های AMD‌ و Xilinx آن‌ها را به جایگاه هشتم بعد از Texas Instruments می‌رساند و هنوز فاصله زیادی بین Intel‌ و AMD وجود دارد. با این وجود باید منتظر ماند و دید که اضافه شدن FPGA به CPU های آتی مورد استفاده در مراکز داده چه تأثیری روی کارایی و راندمان خروجی آنها خواهد گذاشت.

جمع بندی

بسیاری از تحلیل گران معتقدند که تصاحب Xilinx توسط AMD به اندازه توافق قبلی بین ARM و Nvidia موفق نخواهد بود. هدف و رویکرد Nvidia از تصاحب هلدینگ ARM کاملاً شفاف است و واضح است که تصاحب ARM تأثیر قابل توجهی در صنعت نیمه هادی دارد. با این حال، آیا خرید Xilinx توسط AMD شتاب مشابهی را ایجاد می کند و منجر به رشد بزرگی می‌شود؟ آیا AMD و Xilinx به تمام چشم اندازهایی که برای آینده پیش بینی کرده‌اند خواهند رسید یا خیر؟ باید منتظر ماند و دید.

منبع: Techcrunch , Marketwatch , AMD

اشتراک در
بیشتر بخوانیم
بلوک‌های DSP48 : قلب تپنده پردازش سیگنال تراشه‌های قابل پیکره‌بندی

بلوک‌های DSP48 : قلب تپنده پردازش سیگنال

اپلیکیشن‌های پردازش سیگنال به تعداد زیادی ضرب و جمع نیاز دارند که بهترین گزینه برای پیاده سازی آن‌ها استفاده از DSP48 Slice های اختصاصی درون تراشه‌های FPGA‌ است.

بلوک‌های UltraRAM‌ در تراشه‌های +UltraSclae تراشه‌های قابل پیکره‌بندی

بلوک‌های UltraRAM‌ در تراشه‌های +UltraScale

بلوک‌های UltraRAM‌ در تراشه‌های +UltraScale جایگزین حافظه‌های خارجی هستند و کارایی و عملکرد بسیار بهتری را نسبت به آن‌ها به همراه می‌آورند.

کار با حلقه‌ها در HLS ابزارهای طراحی

کار با حلقه‌ها در HLS

کدهای HLS ما چه از نوع C و چه از نوع ++C دارای تعدادی حلقه پشت سرهم و یا تو در تو هستند. از این رو فراگیری نحوه کار با حلقه‌ها در HLS بسیار مهم است.

پیاده سازی ماژول UART در FPGA توصیف سخت افزاری

پیاده سازی ماژول UART در FPGA

پیاده سازی ماژول UART در FPGA چندان دشوار نیست. ولی میزان انعطاف پذیری و بهینه بودن آن به سلیقه طراح و نیازمندی‌های پروژه بستگی دارد.

عناوین مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  2 در مورد “تصاحب Xilinx توسط AMD ، موفقیت یا شکست؟”

   1. سلام بر شما
    همینطوره که می‌فرمایید، استراتژی‌های توسعه و همکاری در بین شرکت‌های بزرگ کمی با آموخته‌های ما متفاوت هست و از این رو شاید چنین ادغام‌هایی در نگاه اول کمی سوأل برانگیز باشن.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا